BanksRates

AUD — Australian Dollar

Kurser for Australian Dollar (AUD) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

AUS flag Decimal places: 2 · Quoted by 18 banks
Foreign bank — both sides locked, only amount and date are editable.

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada0.99362026-10-14
BOI — Bank of Israel2.15402026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia253.22002026-10-15
CBR — Bank of Russia58.78162026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE2.62792026-09-01
CNB — Czech National Bank15.24802026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank4.66242026-10-13
ECB — European Central Bank0.62612026-10-14
Fed — Federal Reserve (FRED)0.69792026-10-09
NBG — National Bank of Georgia1.81222026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan315.70002026-10-15
NBP — National Bank of Poland2.73112026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus2.11102026-10-15
NBS — National Bank of Serbia72.85182026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine31.51712026-10-15
NB — Norges Bank6.63922026-10-14
SRB — Sveriges Riksbank6.98642026-10-14
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye34.46862026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for AUD siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige AUD-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke AUD, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.