BanksRates

CHF — Swiss Franc

Kurser for Swiss Franc (CHF) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

CHE flag Franken · Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 23 currencies on the right.

Country

CHE flag
Switzerland
Schweiz
Languages: de, fr, it, rm · Time zone: Europe/Zurich

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada1.70402026-10-14
BOI — Bank of Israel3.68912026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia433.58002026-10-15
CBR — Bank of Russia100.71952026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE4.53232026-09-01
CNB — Czech National Bank26.10302026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank8.02762026-10-13
ECB — European Central Bank1.07182026-10-14
Fed — Federal Reserve (FRED)1.20372026-10-09
NBG — National Bank of Georgia3.12142026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan540.57002026-10-15
NBP — National Bank of Poland4.70322026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus3.61282026-10-15
NBS — National Bank of Serbia125.40562026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine53.98992026-10-15
NB — Norges Bank11.36502026-10-14
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye59.03992026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for CHF siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige CHF-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke CHF, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.