BanksRates

EUR — Euro

Kurser for Euro (EUR) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 30 currencies on the right.

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada1.58832026-10-14
BOI — Bank of Israel3.44172026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia404.40002026-10-15
CBR — Bank of Russia93.92292026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE4.26042026-09-01
CNB — Czech National Bank24.35502026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank7.47532026-10-13
Fed — Federal Reserve (FRED)1.11932026-10-09
NBG — National Bank of Georgia2.90742026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan504.20002026-10-15
NBP — National Bank of Poland4.38062026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus3.37062026-10-15
NBS — National Bank of Serbia117.42982026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine50.34532026-10-15
NB — Norges Bank10.60352026-10-14
SRB — Sveriges Riksbank10.96552026-06-10
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye55.20332026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for EUR siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige EUR-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke EUR, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.