BanksRates

GBP — Pound Sterling

Kurser for Pound Sterling (GBP) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

GBR flag Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 12 currencies on the right.

Country

GBR flag
United Kingdom
Languages: en · Time zone: Europe/London

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada1.87962026-10-14
BOI — Bank of Israel4.07892026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia479.36002026-10-15
CBR — Bank of Russia111.22502026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE4.97432026-09-01
CNB — Czech National Bank28.86202026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank8.85072026-10-13
ECB — European Central Bank1.18502026-10-14
Fed — Federal Reserve (FRED)1.32292026-10-09
NBG — National Bank of Georgia3.44152026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan597.70002026-10-15
NBP — National Bank of Poland5.18572026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus3.99512026-10-15
NBS — National Bank of Serbia138.47852026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine59.66432026-10-15
NB — Norges Bank12.56562026-10-14
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye65.29102026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for GBP siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige GBP-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke GBP, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.