BanksRates

SEK — Swedish Krona

Kurser for Swedish Krona (SEK) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

SWE flag Krona · Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 30 currencies on the right.

Country

SWE flag
Sweden
Sverige
Languages: sv · Time zone: Europe/Stockholm

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada0.14192026-10-14
BOI — Bank of Israel0.30852026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia36.25602026-10-15
CBR — Bank of Russia8.40862026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE0.38372026-09-01
CNB — Czech National Bank2.18302026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank0.66922026-10-13
ECB — European Central Bank0.08962026-10-14
Fed — Federal Reserve (FRED)0.10002026-10-09
NBG — National Bank of Georgia0.26002026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan45.21002026-10-15
NBP — National Bank of Poland0.39192026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus0.30222026-10-15
NBS — National Bank of Serbia10.42842026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine4.51172026-10-15
NB — Norges Bank0.95032026-10-14
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye4.92822026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for SEK siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige SEK-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke SEK, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.