BanksRates

USD — US Dollar

Kurser for US Dollar (USD) som offentliggjort af alle de nationalbanker, BanksRates følger.

USA flag Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 20 currencies on the right.

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada1.42632026-10-14
BOI — Bank of Israel3.07502026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia361.43002026-10-15
CBR — Bank of Russia83.94972026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE3.67252026-09-01
CNB — Czech National Bank21.75402026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank6.68152026-10-13
ECB — European Central Bank0.89332026-10-14
NBG — National Bank of Georgia2.59892026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan450.62002026-10-15
NBP — National Bank of Poland3.91772026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus3.01132026-10-15
NBS — National Bank of Serbia104.51212026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine44.98012026-10-15
NB — Norges Bank9.47162026-10-14
SRB — Sveriges Riksbank10.04202026-10-07
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye49.30412026-10-15

Sådan læses diagrammet

Hver linje er et normaliseret indeks, forankret ved 100 på den første tilgængelige dato i det valgte interval. En linje over 100 betyder, at bankens nationale valuta er svækket over for USD siden forankringen; under 100, at den er styrket.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor offentliggør bankerne forskellige USD-kurser?

Hver centralbank offentliggør sin egen daglige fixing mod sin nationale valuta. Forskellene afspejler lokal markedsstruktur, metode og tidspunkt.

Hvad betyder 'normaliseret indeks'?

Hver banks serie divideres med sin første observation i intervallet og ganges med 100. Alle linjer starter ved 100 fra deres egen første dato — nyttigt til at sammenligne forløb på tværs af banker uanset absolut niveau.

Hvorfor mangler en bank i diagrammet?

Enten noterer banken ikke USD, eller også har banken ingen observationer i det valgte datointerval. Prøv et bredere interval.