BanksRates

CHF — Swiss Franc

Kurser för Swiss Franc (CHF) som de publicerats av varje nationalbank som BanksRates följer.

CHE flag Franken · Decimal places: 2 · Quoted by 17 banks
Native bank — pick any of 23 currencies on the right.

Country

CHE flag
Switzerland
Schweiz
Languages: de, fr, it, rm · Time zone: Europe/Zurich

Cross-bank index

·
Loading…

Latest rates

BankRateLast update
BOC — Bank of Canada1.70402026-10-14
BOI — Bank of Israel3.68912026-10-14
CBA — Central Bank of Armenia433.58002026-10-15
CBR — Bank of Russia100.71952026-10-15
CBUAE — Central Bank of the UAE4.53232026-09-01
CNB — Czech National Bank26.10302026-10-14
DN — Danmarks Nationalbank8.02762026-10-13
ECB — European Central Bank1.07182026-10-14
Fed — Federal Reserve (FRED)1.20372026-10-09
NBG — National Bank of Georgia3.12142026-10-15
NBK — National Bank of Kazakhstan540.57002026-10-15
NBP — National Bank of Poland4.70322026-10-13
NBRB — National Bank of the Republic of Belarus3.61282026-10-15
NBS — National Bank of Serbia125.40562026-10-07
NBU — National Bank of Ukraine53.98992026-10-15
NB — Norges Bank11.36502026-10-14
TCMB — Central Bank of the Republic of Türkiye59.03992026-10-15

Så läser du diagrammet

Varje linje är ett normaliserat index, förankrat vid 100 på det första tillgängliga datumet i valt intervall. En linje över 100 betyder att bankens nationella valuta har försvagats mot CHF sedan ankaret; under 100 att den har stärkts.

Vanliga frågor

Varför publicerar bankerna olika kurser för CHF?

Varje centralbank publicerar sin egen dagliga fixing mot sin nationella valuta. Skillnaderna speglar lokal marknadsstruktur, metodik och tidpunkt.

Vad betyder ”normaliserat index”?

Varje banks serie divideras med sin första observation i intervallet och multipliceras med 100. Alla linjer startar på 100 från sitt eget första datum — praktiskt för att jämföra form mellan banker oavsett absolut nivå.

Varför saknas en bank i diagrammet?

Antingen noterar banken inte CHF, eller så saknar banken observationer i valt datumintervall. Prova ett bredare intervall.